Banki Warszawa - kredyty, pożyczki, finanse

Błędy podczas starania o kredyt

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu warto poświęcić czas, by odpowiednio przygotować się do wizyty w banku. Wiele osób nie zastanawia się, co wpływa na takie, czy inne decyzje kredytowe banku. A to, na jakich warunkach udzielony on zostanie i czy w ogóle będziemy mieli szanse na pożyczkę w gruncie rzeczy zależy od nas. Jakie więc błędy najczęściej popełniamy?

Zbyt wiele wniosków kredytowych w różnych bankach

Wiadomo, że im w naszej opinii, mniejsze szanse na atrakcyjny kredyt, tym w większej liczbie placówek składamy wnioski. Gdzieś się uda. Oczywiście poszukiwania atrakcyjnej oferty w kilku bankach to nic złego, ale jeśli ich liczba przekroczy 6-7 banków, może to być problemem. Banki, dzięki zintegrowanym systemom informacyjnym mają wgląd w m.in. liczbę złożonych wniosków kredytowych. Teoretycznie nie wiedzą, w ilu bankach te kredyty będą sfinalizowane, więc może to być dla nich zbyt duże ryzyko przekredytowania.

Historia kredytowa – jej brak nie wróży zbyt dobrze

Wbrew pozorom lepiej mieć zobowiązania, niż nie. Historia w BIK pokazuje nasza wiarygodność, więc lepiej sprawdzić we własnym zakresie (na stronie BIK lub wyznaczonej placówce banku) raport, na podstawie którego analityk bankowy, w połączeniu z innymi wskaźnikami, określi naszą zdolność kredytową (sprawdź zdolność kredytową na doradcy.informacjakredytowa.com). Nie warto zatajać informacji o zaległościach w sałatach dotychczasowych zobowiązań, czy ich wysokości. W BIK znajdują się wszelkie informacje na ten temat. Nawet opóźnienia w spłatach bieżących płatności za media, czy wobec kontrahentów, sprawdzane w Biurze Informacji Gospodarczej mogą mieć wpływ na podejmowane przez bank decyzje.

Wybór nieodpowiedniej oferty bankowej

Przeglądając oferty kredytów warto przyjrzeć się nie tylko wysokości oprocentowania, ale i wysokość i rodzaj rat, czy dodatkowe koszty. Warto także przeanalizować swoje możliwości płatnicze. Banki często atrakcyjniejsze produkty oferują swoim klientom. Zdecydowanie prostsze są wówczas procedury – bank ma wgląd do konta, jest w stanie dokładnie stwierdzić, na ile i na jak długo może pożyczyć pieniądze bez zwiększonego ryzyka. Często znaczenie mają źródła i wysokość dochodów. Niestety wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że wysokie zarobki to furtka do kredytu. Nie do końca jest to prawdą. Zatem nie tylko reklam powinna decydować o wyborze konkretnego banku, bo nie zawsze spełnimy warunki uprawniające do przyznania kredytu w oczekiwanej wysokości i na atrakcyjnych warunkach.

Brak historii zatrudnienia i zmiany pracodawcy

Przy długoterminowych kredytach banki „łagodniej” traktują klientów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczeniobiorców. Wraz ze zmianami gospodarczymi i na rynku pracy większość instytucji finansowych akceptuje inne źródła dochodów (umowy zlecenia, czy o dzieło) o ile powtarzają się od jakiegoś czasu i zawierane są z jednym pracodawcą. Dlatego przed złożeniem wniosku warto dopytać, jaką politykę w tym zakresie stosuje bank.

Każdy bank wymaga innych dokumentów

W zależności od rodzaju kredytu i wewnętrznych ustaleń banku, wymagane są różne dokumenty. Oczywiście podstawowym jest wniosek kredytowy. W jednym banku wystarczy oświadczenie o dochodach, w innym konieczne będzie zaświadczenie, czy zeznanie podatkowe. Warto, oprócz dowodu osobistego, mieć inny dokument potwierdzający tożsamość. Sprawdzenie, czego będzie wymagała bank zwykle zajmuje sporo czasu, więc lepiej skorzystać z Internetu, a najlepiej z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Należy pamiętać, że nie zawsze banki podchodzą do potencjalnych kredytobiorców nieufnie. Jednak każde oświadczenie podpisywane jest przez nas pod odpowiedzialnością karną. Kłamstwo zatem nie popłaci.

Jacek Grudniewski
Ekspert Portalu Informacjakredytowa.com