Banki Warszawa - kredyty hipoteczne i gotówkowe - Banki.waw.pl

Kredyt na mieszkanie od dewelopera – o tym warto wiedzieć

Większość klientów nie kupuje własnego mieszkania za gotówkę. Najczęściej wybieraną formą finansowania takiej inwestycji są kredyty hipoteczne. Jeśli zdecydujemy, aby kupić mieszkanie od dewelopera, warto wiedzieć o faktach, które mogą zaskoczyć.

Z kredytem hipotecznym związanych jest wiele formalności. Przy mieszkaniach z rynku pierwotnego, kupowanych od dewelopera, formalności te są bardziej skomplikowane. Wiadomym jest, że w Polsce wszelkie umowy pisane są językiem prawniczym, dość skomplikowanym i niezrozumiałym dla wielu z nas. Poniżej wyjaśniono 5 podstawowych faktów, o których warto wiedzieć przed sfinalizowaniem umowy.

Bank zarządza pieniędzmi na rachunku powierniczym

Od 2012 roku pieniądze od nabywcy mieszkania trafiają na rachunki powiernicze. Zmiana ustawy o deweloperach w tej kwestii właśnie zabezpiecza środki wpłacane przez kupującego na wypadek np. bankructwa dewelopera. Banki wypłacają zgromadzone na rachunku środki albo jednorazowo, w ramach rachunków powierniczych zamkniętych (po zakończeniu inwestycji), albo w transzach zależnych od etapów budowy, w ramach rachunków powierniczych otwartych (ta opcja spotykana jest najczęściej).

Kolejny fakt dotyczy spłaty kredytu w trakcie trwania prac budowlanych. Do chwili ostatecznej wypłaty, klient spłaca jedynie odsetki od zaciągniętego zobowiązania. Niewiele banków umożliwia spłatę odsetek i kapitału, choć to rozwiązanie jest korzystniejsze ekonomicznie dla kredytobiorcy. Banki nadzorują, przed wypłata każdej z ustalonych transz kredytu, postęp prac budowlanych. Koszty inspekcji stanowią koszty kredytu i ponosi je kredytobiorca (około 300 zł za każdą opinie rzeczoznawcy).

Księga wieczysta

Przez wpisem w księdze, a jest to możliwe dopiero po jej założeniu, więc zakończeniu (najczęściej) prac budowlanych, bank nalicza do każdej raty tzw. ubezpieczenie pomostowe. Nie jest to jednak stricte ubezpieczenie, a zabezpieczenie na wypadek ryzyka. Występuje ono najczęściej w postaci podwyższonej marży. Taka forma zabezpieczenie zmniejsza zdolność kredytową klienta, a w skali kilku (najczęściej do 2) lat znacznie obciążą dodatkowo nasz budżet.

Zwrot zaliczki?

Niestety w praktyce rzadko stosuje się takie rozwiązanie. Aby uzyskać kredyt hipoteczny konieczna jest umowa z deweloperem, albo choćby rezerwacja nieruchomości. Jeśli bank nie przyzna nam kredytu kwota, jaką zapłaciliśmy za taką umowę nie jest zwracana (nawet, jeśli umowa z deweloperem ma zapis dotyczący zwrotu, warto zapoznać się dokładnie z warunkami, kiedy taki zwrot będzie możliwy – najczęściej, gdy bank odmawia przyznania kredytu z winy dewelopera, a takie sytuacje zwykle nie mają miejsca).

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera na kredyt warto być uczulonym na wszelkie zapisy w umowie i przygotowanym na dokładne badanie przez bank zdolności kredytowej (oblicz samodzielnie zdolność kredytową online). Nie warto wierzyć sprzedawcy we wszelkie obietnice, często nie mające pokrycia w treści umowy. Aby unikać rozczarować należy dokładnie czytać to, co podpisujemy i pytać o to, czego nie rozumiemy. Należy liczyć się również z dodatkowymi kosztami, które opisano. Może warto więc zastanowić się nad zakupem mieszkania z rynku wtórnego? Odpowiedź na to pytanie powinien przemyśleć każdy nabywca nieruchomości od dewelopera, świadom wszelkich konsekwencji i ryzyka, choć to jest już, na szczęście, coraz mniejsze dla nabywcy.

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+