Banki Warszawa - kredyty hipoteczne i gotówkowe - Banki.waw.pl

Zasady skutecznego oszczędzania

Oszczędzanie może sprawiać trudności, szczególnie gdy do tej pory nie zastanawialiśmy się nad zarządzaniem domowym budżetem. Niestety większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy wydaje i na co je przeznacza. Po dokładnym przeanalizowaniu swoich wydatków oraz rachunków może okazać się, że dużo pieniędzy wyrzucamy w błoto, tymczasem moglibyśmy odłożyć je na czarną godzinę.

Oszczędzanie nie jest łatwe, gdyż trzeba mieć w sobie dużo samozaparcia oraz silnej woli, a pokus wokół nas jest dużo. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niezależnie od tego, jakie są nasze zarobki, możemy efektywnie oszczędzać, wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad. Odkładanie pieniędzy warto zacząć od ustalenia celu, na który chcemy przeznaczyć uzbierane oszczędności; dzięki temu będziemy mieć większą motywację do działania. Oczywiście wiąże się to z pewnymi wyrzeczeniami, jednak nie można popadać też w finansową ascezę. Zdziwicie się, jak zmiana dotychczasowych nawyków może wpłynąć na ilość pieniędzy, jakie zostaną w Waszym portfelu (sprawdź porównanie kont oszczędnościowych w Homebanking.pl).

1. Zakupy spożywcze tylko z listą.

Bez wątpienia każdemu z nas zdarzyło się kupić wiele niepotrzebnych rzeczy, chociaż mieliśmy w planach wstąpić do sklepu tylko po trzy składniki na obiad. Lista zakupowa uchroni nas przed nieprzemyślanym, spontanicznym kupowaniem.

2. Zamiast oglądania telewizji wybierz się na spacer.

Średnio spędzamy około 4 godzin przed telewizorem, płacimy nie tylko za abonament, ale również za prąd, tymczasem lepiej wybrać się na spacer lub na siłownię.

3. Kupuj na wyprzedażach.

Obecnie co jakiś czas markety oraz galerie handlowe organizują sezonowe wyprzedaże, warto z nich skorzystać, niektóre produkty są przecenione nawet o 50%.

4. Obniżaj wydatki.

Po dokładnym przeanalizowaniu swoich wydatków może okazać się, że przepłacamy za niektóre usługi. Na przykład, gdy mamy wykupiony abonament telewizyjny na programy, których i tak nie oglądamy, albo płacimy za konto bankowe, które w innym banku oferowane jest za darmo. Takie rachunki warto zredukować.

5. Karta kredytowa.

Mimo, że ten produkt finansowy wydaje się złym rozwiązaniem, bo wiele osób w ten sposób się zadłuża, to jeżeli będziemy potrafili rozsądnie korzystać z pieniędzy na karcie kredytowej, może okazać się dobrym wsparciem finansowym. Kartę kredytową można porównać do małego, darmowego kredytu. Jeżeli raty spłacimy w okresie bezodsetkowym, pożyczmy pieniądze bez ponoszenia żadnych kosztów.

6. Nie marnuj jedzenia.

Jeżeli zdarza Ci się wyrzucać jedzenie, warto zastanowić się nad swoimi nawykami zakupowymi. Zakupy na zapas w niektórych przypadkach mogą być opłacalne, ale warto dokładnie je przemyśleć. Lepiej kupować mniej i nie marnować jedzenia.

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+