Banki Warszawa - kredyty hipoteczne i gotówkowe - Banki.waw.pl

Na jakiej zasadzie funkcjonuje popularny debet w koncie?

Jednym z najczęściej proponowanych produktów w bankach jest limit w koncie. Doradcy bardzo chętnie oferują nam założenie takiego limitu do konta lub wręcz oferują konkretne sumy limitu na podstawie naszych wpływów i zachęcają nas do skorzystania z oferty banku. W rzeczywistości wiele osób nie do końca wie, czym tak właściwie jest limit w koncie, na jakiej zasadzie działa oraz czy warto z niego korzystać i jakie konsekwencje niesie ze sobą. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie wątpliwości i podpowiadamy czy warto wybrać taki limit.

Czym jest oferowany nam limit w koncie?

Limit w koncie to limit przypisany do naszego rachunku bankowego. Powiększa on saldo konta i umożliwia zadłużanie się — wypłacanie pieniędzy z konta na minus. Limity tego typu są chętnie przyznawane przez banki. Mają różną wysokość i są dopasowane do naszej zdolności kredytowej (oblicz za darmo zdolność kredytową). Bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu takiego limitu, tak jak w przypadku kredytów bankowych bada naszą sytuację finansową i podejmuje decyzję czy może przyznać nam taki “kredyt” w koncie. Same limity mogą różnić się szczegółami i parametrami w różnych bankach. Mogą być one zarówno darmowe lub płatne. W drugiej opcji będziemy musieli zapłacić za uruchomienie limitu lub np. roczną opłatę za obsługę. Limity w koncie są również oprocentowane. Przeważnie jest to suma ok. 10% w skali roku od wykorzystanej kwoty. Niektóre banki mogą oferować np. kilkunastodniowy okres bezodsetkowy. Jeśli w jego trakcie wpłacimy pieniądze na limit i uzupełnimy go, nie zapłacimy nic za używanie danej kwoty przez kilkanaście dni.

Limit w koncie jest również jednym z najłatwiej dostępnych produktów kredytowych. Banki często proponują go same swoim klientom, a dzieje się tak za sprawą posiadania konta w danym banku (sprawdź banki w Warszawie). Bank ten ma informacje odnośnie naszych wpływów oraz regularnych przychodów i na tej podstawie samodzielnie oferuje nam uruchomienie limitu.

Jak w praktyce działa limit w koncie?

Działanie limitu w koncie w praktyce jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o uruchomienie takiego limitu. Składać można go zarówno w oddziale banku lub w bankowości elektronicznej, jeśli istnieje taka możliwość. We wniosku podajemy dane na swój temat, informacje o zarobkach oraz inne informacje o naszej sytuacji finansowej. Po wypełnieniu wniosku, bank przeważnie w ciągu kilkudziesięciu godzin podejmuje decyzję. Jeśli jest ona pozytywna, limit zostaje przyznany i udostępniony klientowi.

Gdy mamy już przydzielony limit do konta bankowego, możemy rozpocząć korzystanie z niego. Możemy robić to dobrowolnie — tylko wtedy kiedy tego chcemy. Jeśli na koncie będziemy utrzymywali saldo powyżej zera np. 1000 złotych, limit pozostanie uśpiony. Z limitu skorzystać możemy dopiero, wtedy gdy na koncie nie będzie już pieniędzy. W takiej sytuacji będziemy mogli wypłacić pieniądze z niego na minus. Jeśli otrzymaliśmy limit w koncie w wysokości 2000 złotych, to będziemy mogli wykorzystać pieniądze do sumy – 2000 zł. Jeśli po pewnym czasie zdecydujemy się zwrócić pieniądze, w pierwszej kolejności wpływy uzupełnią brakującą sumę. Jeśli wpłacimy zatem na konto 400 złotych, saldo naszego konta wynosić będzie – 1600. Analogicznie, aby spalić cały limit, musimy oddać — jednorazowo lub w częściach całą sumę jaką wykorzystaliśmy. Jeśli limit przewiduje odsetki, te będą pobierane automatycznie z konta — powiększając saldo ujemne.

Jakie korzyści daje limit?

Limit w koncie bankowym to ciekawe i przydatne w wielu sytuacjach rozwiązanie. Z pewnością dzięki limitowi możemy bardzo szybko skorzystać z dodatkowej gotówki. Przyznany limit możemy po prostu wypłacić w bankomacie kartą lub w kasie banku i nie musimy składać już kolejnych wniosków itp. Wiele limitów posiada również okresy bezdętkowe nawet na 7 czy 14 dni, w których trakcie nie płacimy za pożyczanie pieniędzy. Ten produkt finansowy jest również jednym z najczęściej oferowanych przez banki i jest go znacznie łatwiej otrzymać w naszym banku niż np. kredyt w innym banku, który nie ma o nas praktycznie żadnych informacji. Dużym plusem limitu w rachunku jest fakt, że jest on udzielany przez banki, czyli instytucje duże i wiarygodne. Korzystając z takiego limitu, chroni nas prawo bankowe, a bank stosuje transparentne przepisy.

Czy i kiedy warto go wybrać?

Limit w koncie będzie idealnym rozwiązaniem np. gdy chcemy posiadać pewne zabezpieczenie finansowe na nieprzewidziane wydatki. W ten sposób będziemy mogli korzystać z darmowej gotówki i zwrócić ją np. przy wpływie pensji na konto. Limit w koncie to również alternatywa dla kredytów bankowych, które są oprocentowane znacznie wyżej niż same limity. Z tego rozwiązania warto też skorzystać, jeśli często pożyczamy pieniądze. Prosta wypłata i wpłata na konta to duże ułatwienie dla nas, gdyż nie będziemy musieli każdorazowo składać wniosków, oczekiwać na decyzje czy przechowywać sporej dokumentacji i pilnować terminów. Limit w koncie warto wykorzystać, jeśli chcemy pożyczyć od banku małe sumy pieniędzy. Dzięki temu cała procedura przebiegnie znacznie szybciej i nie będzie tak problematyczna, jak np. uzyskiwanie kredytu czy chwilówki.

Jak wybrać odpowiedni i korzystny limit?

Jeśli chcemy skorzystać z limitu w koncie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby był on korzystny dla nas. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie oferty w naszym banku, w którym posiadamy konto. Uzyskanie limitu w naszym podstawowym koncie jest wygodne i komfortowe, gdyż nie musimy zakładać nowych kont. Warto jednak zwrócić uwagę na opłaty za uruchomienie, opłatę roczną oraz odsetki. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z promocji, w której limit będzie darmowy i będzie posiadał np. jedynie oprocentowanie — bez opłat za uruchomienie itp. Jeśli nasz bank nie spełni naszych oczekiwań, warto sprawdzić oferty innych banków (sprawdź oferty kont osobistych). Tak samo, jak wcześniej należy sprawdzić opłaty za uruchomienie, oprocentowanie i ew. okres bezodsetkowy. Przy otwieraniu nowego konta musimy jednak też sprawdzić opłaty za sam rachunek, który również może być obciążany np. kilkunastu złotową miesięczną opłatą. Idealnym rozwiązaniem jest uruchomienie za darmo limitu w naszym obecnym banku np. z okresem bezodsetkowym. Obecnie na rynku finansowym limity w koncie oferuje wiele banków i nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem korzystnego finansowo rozwiązania.