Zakup mieszkania na kredyt to bardzo poważna decyzja. Podejmujemy ją zwykle z małżonkiem, czy partnerem. Co w sytuacji, gdy para zdecydowała się na podpisanie intercyzy? Czy droga do własnego M będzie trudniejsza?
Rozdzielność majątkowa to nic nadzwyczajnego w dzisiejszych czasach. Jeśli oboje z małżonków wyrażają na podpisanie aktu notarialnego zgodę nie następują, z chwilą ślubu, wspólnota majątkowa, a każde z nich dysponuje i zarządza swoim majątkiem osobiście. Nie oznacza to braku zaufania względem drugiej osoby, a często stanowi zabezpieczenie na okoliczność wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji, np. przy prowadzeniu biznesu przez jednego z małżonków, czy różnice w posiadaniu i zarobkach, ale i sytuacji życiowych, które bez intercyzy nie pozwoliły by ocalić dorobku i bezpieczeństwa choćby dzieci (choroba alkoholowa, hazard i wiążące się z tym zobowiązania itd.).
Intercyza może okazać się pomocna także przy zaciąganiu kredytu w przypadku, w jakim jedno z małżonków nie posiada nieskazitelnej historii kredytowej, czy zdolności kredytowej.
Co z kredytem hipotecznym?
W przypadku rozdzielności każda ze stron dysponuje własnym majątkiem i nie ma potrzeby tłumaczenia się z powstających zobowiązań. Przy takim stanie rzeczy jest jednak możliwość, by zaciągać kredyt hipoteczny – długoterminowy i na większe kwoty – wspólnie z małżonkiem/partnerem. Banki zazwyczaj sugerują, by małżonkowie w ustalonych częściach podzielili się kupowaną nieruchomością. Zwykle osoba o wyższych dochodach ma większy udział od tej, która zarabia mniej. Wtedy głównym kredytobiorcą jest ten z lepszymi „predyspozycjami” w oczach banku i to od tej osoby w pierwszej kolejności egzekwowany będzie dług w przypadku zaniechania spłaty (sprawdź porównanie kredytów hipotecznych w portalu kredytypozyczki.com). Często rozwiązanie jest prostsze – jedynym kredytobiorcą jest jeden z małżonków, o ile dysponuje odpowiednia zdolnością kredytową i ma dobre notowania w BIK. Od jakiegoś czasu kredyt może zostać udzielony całkowicie obcym osobom (np. na zasadzie współkredytobiorcy, który w pewien sposób może podwyższyć naszą zdolność kredytową (jeśli ma lepsze dochody, zabezpieczenia), w sytuacji gdy potrzebujemy wyższego kredytu niż ten, który oferuje nam bank.
Wraz ze zmianami społecznymi i wzrostem konkurencji niemal każdy bank udzieli kredytu osobom z zawartą intercyzą czy także żyjącym w wolnych związkach.